6 Mayıs 2015 Çarşamba

Hot Old School- tüketim toplumunda bireyin yozlaşması hakkında bir kısa film


Destek için: https://www.indiegogo.com/projects/hot-old-school-a-short-film-project

Hot Old School ne hakkında?

Hikaye olası yakın bir gelecekte geçmektedir. Ana karakter Hasan Ali'yi (36) kalabalık bir partide görürüz. Bu Simulakra adındaki portatif simülasyon cihazıyla bağlanılan ve global bir fenomen olan online bir partidir. Hasan Ali duygusal yoksunluklarını giderme arayışıyla dahil olduğu bu partide eğlencenin dozunu kaçırır ve kusarak simülasyondan çıkmak zorunda kalır. Simülasyondan gerçeğe dönen Hasan Ali'nin portatif aygıtlarla çevrili evindeki kimliksizleşmiş artık hayatına tanıklık ederiz.
Hasan Ali kendini toparladığında simülasyona dönmek istemediğini fark eder. Fakat yalnızlığıyla yüzleşmek acı vermektedir. Televizyonda pet insan adında bir ürün reklamı görür. Bu ürün pasif sosyal karakterlere sahip evcil insanlardır. Hasan Ali yalnızlığını giderme beklentisiyle reklamdaki pet insanı satın alır. Pet insan ertesi sabah eve gelir. Hasan Ali ve pet insanın ilişkisi üzerinden tüketim toplumu bireyinin tüm yozlaşmışlığına dramatik bir perspektiften şahit oluruz.

Neden Hot Old School?

Eczanenin camındaki hamur işleriyle bezenmiş posterde şu yazıyı görmüştüm; “Hamur işi yiyerek kilo vermek mümkün!” Masum afiş şeytani talebi zihnime kazıyordu. Acaba bunu ilişkilerimde kullanabilir miydim? Tanrıyla aramda böyle bir pazarlık olabilir miydi? Düşündükçe bunun gibi onlarca örnek bulabileceğimi fark ettim ve yüzlerce örneğin benden habersizce algıma kazınmış olduğuna ikna oldum. Hamur işi yiyerek kilo veren bir insan, olumsuz sonuca neden olan şeyi sürdürerek sonucu olumlayabilen bir insan olmayı talep ediyordu. Bu insan doğasıyla uyumsuz algı, global mutsuzluğumuzun özü. Bu ürün bazında kalması ideal olan, kapitalizmin özgürlükçü yanı maskeye dönüşmüş, ürünlerin ötesinde bir suni algıyla tüm hayatımızı, ilişkilerimizi, beklentilerimizi ve ruhlarımızı yeni baştan şekillendirmekteydi.
Endüstriyel virüs tüm insan hakları ihlallerinin, doğa talanının, savaşların, yani global mutsuzluklarımızın zeminini oluşturuyor. Bu virüsün dışarıdan anlaşılamayan tüketim toplumu bireyinin kompleksli düşünme tarzına odaklanmanın önemli olduğu fikrindeyim. O yüzden Hasan Ali’nin çıkmazı üzerinden toplumu aynalamak istiyorum.

Hot Old School nasıl bir film olacak?

Hikaye, zihinsel süreçleri izleyiciye deneyimletebilmek adına gündelik hayat referanslı imgesel yapıda tasarlanmıştır. Tüketim toplumunun öz kimliğini yitirmiş, sonuç odaklı yaşamı içselleştirmiş birey olan Hasan Ali tüketim bağımlısı olarak resmedilir. Hikayede popüler tüketim kültürü, topyekün olarak, Simülakra adındaki global bir simülasyon dünyası ile tasvir edilir. Kapitalizm tüketim sürekliliğinin devamı için bloke olan insanların ihtiyacı, sosyal dayanağı ve sosyal becerileri kısıtlı ürünler olan pet insanlar aracılığıyla sunmaktadır. Fakat ürüne indirgenmiş, ulaşımı kolay bu yaşamsal destek, endüstri altında ezilmiş, zihin yapısı deforme olmuş birey olan Hasan Ali’yi kurtaramayacaktır.
Filmin fütüristik bilimkurgu atmosferi şu an içinde yaşadığımız tüketim toplumunun olası geleceğine atıfta bulunmaktadır. Bunun amacı insanın maruz kaldığı yapıyı net bir biçimde görünür kılmak ve insanlığın içinde bulunduğu çıkmaza dikkat çekmektir.

Desteğinizle biz

Prodüksiyon aşaması için ihtiyacımız olan tüm teknik ekipmanı sağlayacağız ve sanat giderlerini karşılacağız. Yani;
Desteğiniz ile biz bu filmi hayata geçirecek ve dünyamızdan bir parçayı dünya ile paylaşmış olacağız.

Biz Kimiz?

Biz Ehemm Production çatısı altında toplanmış hevesli, yeniliklere açık ve uzun yıllar amaçları doğrultusunda koşturmaya hazır genç sinemacılarız.
Ehemm Prodüksiyon 2013 yılında yönetmen Can Eren ve yapımcı Beste Yamalıoğlu tarafından uzun/kısa metraj film, tanıtım filmi, reklam ve müzik videosu alanlarında işler üretmek amacı ile kurulmuştur. Sinema kökeninden gelen ve halen sinema kariyerlerine devam etmekte olan ekip tanıtım filmi, reklam, TV programı ve klip gibi ticari işlerin de en az sinema kadar ciddi, kaliteli ve yaratıcı olması gerektiğine inanarak bu yola çıkmıştır. Ekip bu yolda farklılık, özgünlük, çok yönlülük ve bütünlük ilkelerini benimsemiştir. Ehemm Prodüksiyon, tekdüze ve sıradan işleri henüz kariyerinin başında iken literatüründen çıkarmıştır. Ekip eğitimleri ve deneyimleri gereği yaptıkları işlerle yazım aşamasından post prodüksiyon aşamasında kadar birebir ilgilenmektedir. Bu butik bakış açısı ortaya çıkan işlerin bütünlüğünün korunmasını ve her aşamasının kalitesinden emin olunmasını garantilemektedir.
Ekip yıllarca hatırlarda kalacak uzun soluklu, özgün, farklı ve kaliteli işlere imza atmayı ve bireysel işlerinde elde ettikleri başarıları katlayarak Ehemm Prodüksiyon müşterilerine ve izleyicilerine sunmayı amaçlamaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Karşıt Sinema

Karşıt Sinema
Bu yazar Karşıt Sinema Hareketi destekçisidir

Etiketler

12 eylül (1) 1930 (1) 1968 (1) 68 Devrimi (1) aids (1) aile filmi (2) Always love your man (1) anılar (1) Anlatıcının sesi (2) anne (1) annelik (1) aşk (1) auteur (1) Baldick (1) baydara (1) belgesel sinema (7) belgeselde gerçeklik (1) Bill Nichols (1) biography (1) biyografi filmleri (1) bread and roses (1) Bunuel (1) Burke (1) Cara Devito (1) Chris Marker (2) chronicles of a summer (1) cinema verite (2) cinematography (1) civil war (1) Çayan Demirel (1) değişim (1) demir kırat (1) devrim (1) documentary (1) Drifters (1) egzotik (1) Enis Rıza (1) ethics (1) etik (1) evrim (1) Frankenstein (1) Franz Capra (1) Frederick Wiseman (1) gandhi (1) Genç Sinema (1) Godard (1) Grass (1) Grierson (1) hegel (2) hiroshima mon amour (1) Hobbes (1) Into the Wild (1) Jean Rouch (1) kaşıntı (1) Kutluğ Ataman (1) Land Without Bread (1) le joli mai (1) Loach (1) MAry Shelley (1) master slave dialectic (1) mayıs sıkıntısı (1) Monstrosity (1) moonrise kingdom (1) morality (1) Nanook the North (2) Never My Soul (1) normal (1) nuri bilge ceylan (1) oryantalizm (1) özel olan politiktir (1) Parallax View (1) political cinema (1) Prelude to War (1) racism (1) Riefenstahl (1) safe (1) Sans soleil (1) Shakespear (1) Sinematek (1) Sorbonne olayları (1) temsiliyet (1) the corporation (1) The Politics of Monstrosity (1) the wind that shakes the barley (2) tilda swinton (1) Titicut Follies (1) todd haynes (1) Triumph of the Will (1) Türkiyede belgesel sinema (1) understanding of truth (1) üç maymun (1) Ve Sinema (1) voiceover (1) war drama (1) We need to talk about kevin (1) wes anderson (1) Yeşilçam (1)