10 Aralık 2012 Pazartesi

I AM GAY AND MUSLIM


Documentarist kapsamında gerçekleştirilen Hangi İnsan Hakları? Film Festivalinin bu yılki teması 'Yaşam Hakkı'. Bugün Dutch Chapel'de 18:00 seansında Chris Belloni'nin 'I am Gay and Muslim' isimli uzun metraj belgesel filmi vardı. Hollanda-Fas ortak yapımı olan filmde özet olarak bu birbirleriyle zıt görünen iki kimliğin bir arada yürütülebilme yolları sorgulanmaktadır. Film tamamen Fas'ta yaşayan gay müslümanlarla yapılan röportajlardan oluşmaktadır. Kişilere dini kimlikleri, cinsel kimlikleri, bu ikisi arasında nasıl bir köprü kurabildikleri, kendilerini hangi kültüre daha yakın hissettikleri ve buna bağlı olarak hangi kimliklerinden daha fazla özveride bulunmak zorunda kaldıkları sorulmaktadır. 'Yaşam Hakkı' teması altında seçilebilecek en güzel temalardan birine sahip olan film, maalesef tema seçmedeki başarısını filme yansıtamamış. Belgesel sinemanın salt röportaj ile gerçekleşemeyeceği, belgesel yapmanın bundan çok daha fazlasını gerektirdiği artık tescilli bir gerçek. Bu şekilde yapılan filmler, ana haber bültenlerindeki kamuoyu yoklamalarını andırmakta. Belgesel denilen türün aynı zamanda sinema olduğu çoğu kez unutulmakta. Tek önemli detayın sosyal bir problemi halka yansıtmak olduğu düşünülmekte. Bu da maalesef belgesel adı altında  kötü sinema yapmaya yol açıyor.

Filmin tanıtıcı videosuna buradan ulaşabilirsiniz
Yarınki programın en önemli ve merak edilen filmlerinden biri Aynalı Geçit'te 19:00 seansında gösterilecek. Shane O'Sullivan'ın 2010 İrlanda-İngiltere-Almanya ortak yapımı olan 'Devrimin Çocukları' adlı filmi.

Filmin konusu için tık tık: http://www.hihff.org/2012/filmler/childrenoftherevolution.htmlHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Karşıt Sinema

Karşıt Sinema
Bu yazar Karşıt Sinema Hareketi destekçisidir

Etiketler

12 eylül (1) 1930 (1) 1968 (1) 68 Devrimi (1) aids (1) aile filmi (2) Always love your man (1) anılar (1) Anlatıcının sesi (2) anne (1) annelik (1) aşk (1) auteur (1) Baldick (1) baydara (1) belgesel sinema (7) belgeselde gerçeklik (1) Bill Nichols (1) biography (1) biyografi filmleri (1) bread and roses (1) Bunuel (1) Burke (1) Cara Devito (1) Chris Marker (2) chronicles of a summer (1) cinema verite (2) cinematography (1) civil war (1) Çayan Demirel (1) değişim (1) demir kırat (1) devrim (1) documentary (1) Drifters (1) egzotik (1) Enis Rıza (1) ethics (1) etik (1) evrim (1) Frankenstein (1) Franz Capra (1) Frederick Wiseman (1) gandhi (1) Genç Sinema (1) Godard (1) Grass (1) Grierson (1) hegel (2) hiroshima mon amour (1) Hobbes (1) Into the Wild (1) Jean Rouch (1) kaşıntı (1) Kutluğ Ataman (1) Land Without Bread (1) le joli mai (1) Loach (1) MAry Shelley (1) master slave dialectic (1) mayıs sıkıntısı (1) Monstrosity (1) moonrise kingdom (1) morality (1) Nanook the North (2) Never My Soul (1) normal (1) nuri bilge ceylan (1) oryantalizm (1) özel olan politiktir (1) Parallax View (1) political cinema (1) Prelude to War (1) racism (1) Riefenstahl (1) safe (1) Sans soleil (1) Shakespear (1) Sinematek (1) Sorbonne olayları (1) temsiliyet (1) the corporation (1) The Politics of Monstrosity (1) the wind that shakes the barley (2) tilda swinton (1) Titicut Follies (1) todd haynes (1) Triumph of the Will (1) Türkiyede belgesel sinema (1) understanding of truth (1) üç maymun (1) Ve Sinema (1) voiceover (1) war drama (1) We need to talk about kevin (1) wes anderson (1) Yeşilçam (1)